Rozměry pneumatik

Při pořizování nových pneumatik je nutné znát správné rozměry pneumatik, který na vaše vozidlo patří. Jinak by se mohlo stát, že vyberete typ pneumatiky, který pro váš vůz není vhodný. To může mít za následek horší jízdní vlastnosti i potíže s Policií, nebo stanicí technické kontroly, kde se správný rozměr pneumatik kontrolují.

Rozměry pneumatik

Údaje nezbytné pro koupi pneumatiky

205 / 60 R16    92 H
  • 205: šířka pneumatiky v milimetrech. Tento údaj musí přesně souhlasit s vaším technickým průkazem.
  • 60: výška pláště pneumatiky, neboli profil. Vyjadřuje se jako poměr výšky pláště pneumatiky k jeho šířce. Toto značení pneumatik musí přesně souhlasit s vaším technickým průkazem.
  • R16: průměr disku, na který bude pneumatika nazuta v palcích. Tento údaj musí přesně souhlasit s vaším technickým průkazem.
  • 92: nosnost pneumatiky - hodnota není v žádných jednotkách, jde jen o index. Pokud máte v TP např. údaj 92, můžete si koupit pneumatiky s nosností 92, nebo vyšší.
  • H: rychlostní index - každá pneumatika má ve svém značení danou svoji maximální rychlost. Opět platí, že rychlostní index uvedený v TP je minimální. Můžete bez problémů používat i pneumatiky s vyšším rychlostním indexem.

Rozměry pneumatik ve velkém technickém průkazu

Snadnou a hlavně nejspolehlivější cestou, jak zjistit správný rozměr pneumatik pro vaše vozidlo, je nahlédnout do velkého technického průkazu. Tam je tento údaj uvedený na zadní straně na řádcích 20 a 21 zvlášť pro přední a pro zadní nápravu. Pozor, některé vozy (např. BMW) mívají jiný rozměr pneumatik na přední a na zadní nápravě. Na řádku je kromě kompletního rozměru pneumatik uveden i rozměr disků. Dole, v Dalších záznamech, jsou pak obvykle uvedeny další přípustné rozměry pneumatik pro vaše vozidlo, s případnou poznámkou (např. omezení rychlosti, nebo použití jen se speciální úpravou podvozku). Při použití alternativního rozměru pneumatik je potřeba vždy dodržet i příslušný rozměr disku, který je uveden na stejném řádku s rozměrem pneumatiky.

Rozměry pneumatik v technickém průkazu

Tabulka rychlostních indexů

P Q R S T H V W Y ZR
Max. rychlost v technickém průkazu 150 160 170 180 190 210 240 270 300 >240

Více informací o rychlostních indexech.

Hmotnostní index pneumatik (LI – Load index)

Na každé pneumatice najdete i hmotnostní index pneu. Tento index opět musí souhlasit s vaším velkým technickým průkazem. Zde jde o minimální hodnotu. Pokud máte např. v technickém průkazu zapsán index 92, můžete klidně koupit pneumatiky s označením 96.

Testy pneumatik dle rozměru pneumatiky

R13

R14

R15

R16

R17

R18

R19

R20

Ostatní rozměry

Výběr pneumatik podle rozměru je tím nejlepším a nejpřesnějším. Správný rozměr, který je povolený pro vaše vozidlo, najdete ve velkém technickém průkazu. Kromě samotného rozměru pneumatik dbejte i na správné zadání nosnosti a rychlostního indexu. Vyhnete se tak problémům na stanici technické kontroly a budete mít i jistotu, že jízdní vlastnosti vašeho vozidla budou takové, jaké mají být.

TOPlist TOPlist
Zavřít

Zadejte rozměr vašich pneu

Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R