Povinnost zimních pneumatik – od kdy?

Víte od kdy do kdy jsou v ČR povinné zimní pneumatiky? Jsou povinné všude a za každého počasí, nebo jen někdy? Odpověď najdete v našem podrobném článku.

Povinnost zimních pneumatik platí v ČR v období 1. listopadu – 31. března. Dále musí být splněna podmínka, že na silnici opravdu panují zhoršení povětrnostní podmínky. Není tedy nutné přezouvat hned 1.11., když je venku teplota vysoce nad nulou a stejně tak je možné přezout na letní klidně týden, dva před koncem zimního období, když předpověď počasí bude příznivá. Povinnost zimních pneumatik upravuje vyhláška č. 361/2000 Sb.

Značka Zimní výbava

Pokud na silnici narazíte na značku "Zimní výbava", bez ohledu na datum a na aktuální počasí nesmíte pokračovat v jízdě, pokud nemáte zimní pneumatiky. V České republice je touto značkou v zimním období označena zejména podstatná část dálnice D1 přes Vysočinu a dále mnoho silnic v horských oblastech – v Krušných horách, Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách, atd.

Značka zimní výbava Značka zimní výbava - konec

Pozor na nehodu, když nemáte zimní pneumatiky

Spekulovat s přezouváním pneumatik a nechávat termín přezutí pneumatik až na poslední chvíli, kdy opravdu začne sněžit, však důrazně nedoporučujeme. Kromě rizika nehody, kdy vás špatné počasí zastihne někde nepřipravené, je zde i velké riziko zavinění nehody a problémů s pojišťovnou. Pojišťovny totiž u nehod za špatného počasí velmi bedlivě posuzují, jestli jste měli vozidlo řádně připraveno a vybaveno zimní výbavou. Velmi precizně tedy zjišťují nejen to, jestli jste měli na vozidle zimní pneumatiky, ale i to, v jakém stavu tyto pneumatiky byly a jak měly hluboký vzorek. Pokud najdou někde ve vaší zimní výbavě problém a nedostatky, mohou vám odmítnou proplatit pojistku. Zejména u vážnějších nehod, kde dojde i ke zranění, se může jednat o škodu ve statisících až milionech, která vám pojišťovna odmítne proplatit a tato škoda tedy bude vymáhána po vás. Rozhodně tedy doporučujeme povinnost zimních pneumatik nepodceňovat a hlídat i hloubku dezénu, která dle vyhlášky nesmí klesnout pod 4mm.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik

Pokud budete přistiženi na letních pneumatikách v období uvedeném výše, nebo za zhoršených klimatických podmínek, hrozí vám pokuta do výše 2.000 Kč. V případě, že byste svojí další jízdou mohli ohrožovat ostatní vozidla a další jízda byla nebezpečná, může vám policie tuto další jízdu zakázat a vaše vozidlo shledat nezpůsobilé provozu.

Stačí mít zimní pneumatiky jen na poháněné nápravě?

Ne, nestačí. Zákon nám řidičům ukládá povinnost používat zimní pneumatiky a nerozlišuje, na které nápravě mají být obuté. To tedy znamená, že povinnost zimních pneumatik je pro celé vozidlo – všechny jeho nápravy.

Celoroční pneumatiky v zimě

A jak je to s celoročními pneumatikami? Mohu dostat pokutu, pokud budu mít za zhoršených klimatických podmínek obuté celoroční pneumatiky a ne zimní? Odpověď je taková, že rozhodující je označené celoroční pneumatiky. Pokud v jejím označení najdete M+S, tak můžete být klidní a na těchto pneumatikách můžete jezdit i v zimě. Většina celoročních pneumatik tuto značku má, ale před nákupem celoročních pneumatik je lepší se o tom přesvědčit.

Povinnost zimních pneumatik pro nákladní vozidla nad 3500 kg

Nákladní vozidla mají také povinnost obouvat zimní pneumatiky a to za stejných podmínek, jako osobní vozidla. Tedy v období 1. listopadu – 31. března, pokud zároveň panují zhoršené klimatické podmínky. Jedinou odlišností je, že u nákladních vozidel stačí mít obuté zimní pneumatiky na poháněné nápravě. Na ostatních nápravách tedy zimní pneumatiky být nemusí.

Povinnost zimních pneumatik pro motorky, přívěsné vozíky, apod.

Vyhláška stanovuje, že povinnost zimních pneumatik se vztahuje na vozidla kategorie M a N. Do těchto dvou kategorií patří pouze motorová vozidla, která mají více než 4 kola. Motocykly, ani přívěsné vozíky do těchto kategorií nespadají, proto pro ně povinnost zimních pneumatik neplatí.

Povinnost zimních pneumatik v sousedních zemích

 • Rakousko: Pravidla pro povinné používání zimních pneumatik jsou v Rakousku velmi podobná, jako v ČR. S jediným rozdílem, že termín v Rakousku je od 1. listopadu do 15. dubna. Opět zde platí, že musí panovat zhoršené počasí. Mnohem častěji než v ČR se setkáte také s povinností v určitém úseku nasadit sněhové řetězy. Obvykle to bývá řešeno přenosnou dopravní značkou, popř. hlídkou policie, která vás dále bez nasazených řetězů nepustí.
 • Belgie: Zimní pneumatiky jsou povinné, když jsou na silnici sníh nebo led. Řidiči by také měli dodržovat rychlostní limity stanovené pro zimní podmínky.
 • Chorvatsko: Od 15. listopadu do 15. dubna jsou na horských silnicích a některých dalších specifikovaných úsecích povinné zimní pneumatiky nebo řetězy.
 • Estonsko: Od 1. prosince do 1. března musí mít všechna vozidla na pneumatikách, které splňují specifikace pro zimní podmínky.
 • Finsko: Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. prosince do konce února, ale mohou být povinné dříve nebo později v závislosti na povětrnostních podmínkách.
 • Francie: Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale doporučuje se je používat, když jsou na silnici sníh nebo led. Pokud jsou na vozovce problémy s trakcí, mohou být zavedeny místní zákazy.
 • Německo: Zimní pneumatiky jsou povinné, pokud jsou na silnici sněhové závěje, sníh nebo led. Povinnost platí od 1. listopadu do 31. března.
 • Itálie: Zimní pneumatiky jsou povinné v některých regionech a provinciích, jako jsou Trentino, Jižní Tyrolsko a Valle d'Aosta, od listopadu do dubna.
 • Lotyšsko: Od 1. prosince do 1. března jsou povinné zimní pneumatiky nebo řetězy na silnicích mimo města.
 • Lucembursko: Zimní pneumatiky jsou povinné, když jsou na silnici sníh nebo led.
 • Polsko: Polsko patří v této oblasti k nejbenevolentnějším zemím v Evropě. Povinnost zimních pneumatik je zde pouze doporučená, nikoliv povinná.
 • Rumunsko: Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud jsou na silnici sníh, náledí nebo jiné podobné podmínky.
 • Slovensko: Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 31. března, pokud jsou na silnici sníh, náledí nebo jiné podobné podmínky.
 • Slovinsko: Od 15. listopadu do 15. března jsou na horských silnicích povinné zimní pneumatiky nebo řetězy.
 • Švédsko: Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. prosince do 31. března, ale mohou být povinné dříve nebo později v závislosti na povětrnostních podmínkách.
 • Švýcarsko: Od 1. listopadu do 30. dubna jsou na některých silnicích povinné zimní pneumatiky nebo řetězy.

 

Vybíráte zimní pneumatiky? Zde je nový Test zimních pneumatik 2023.

 

 


TOPlist TOPlist
Zavřít

Zadejte rozměr vašich pneu

Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R