Povinnost zimních pneumatik – od kdy?

Víte od kdy do kdy jsou v ČR povinné zimní pneumatiky? Jsou povinné všude a za každého počasí, nebo jen někdy? Odpověď najdete v našem podrobném článku.

Povinnost zimních pneumatik platí v ČR v období 1. listopadu – 31. března. Dále musí být splněna podmínka, že na silnici opravdu panují zhoršení povětrnostní podmínky. Není tedy nutné přezouvat hned 1.11., když je venku teplota vysoce nad nulou a stejně tak je možné přezout na letní klidně týden, dva před koncem zimního období, když předpověď počasí bude příznivá. Povinnost zimních pneumatik upravuje vyhláška č. 361/2000 Sb.

Značka Zimní výbava

Pokud na silnici narazíte na značku "Zimní výbava", bez ohledu na datum a na aktuální počasí nesmíte pokračovat v jízdě, pokud nemáte zimní pneumatiky. V České republice je touto značkou v zimním období označena zejména podstatná část dálnice D1 přes Vysočinu a dále mnoho silnic v horských oblastech – v Krušných horách, Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách, atd.

Značka zimní výbava Značka zimní výbava - konec

Pozor na nehodu, když nemíte zimní pneumatiky

Spekulovat s přezouváním pneumatik a nechávat termín přezutí pneumatik až na poslední chvíli, kdy opravdu začne sněžit, však důrazně nedoporučujeme. Kromě rizika nehody, kdy vás špatné počasí zastihne někde nepřipravené, je zde i velké riziko zavinění nehody a problémů s pojišťovnou. Pojišťovny totiž u nehod za špatného počasí velmi bedlivě posuzují, jestli jste měli vozidlo řádně připraveno a vybaveno zimní výbavou. Velmi precizně tedy zjišťují nejen to, jestli jste měli na vozidle zimní pneumatiky, ale i to, v jakém stavu tyto pneumatiky byly a jak měly hluboký vzorek. Pokud najdou někde ve vaší zimní výbavě problém a nedostatky, mohou vám odmítnou proplatit pojistku. Zejména u vážnějších nehod, kde dojde i ke zranění, se může jednat o škodu ve statisících až milionech, která vám pojišťovna odmítne proplatit a tato škoda tedy bude vymáhána po vás. Rozhodně tedy doporučujeme povinnost zimních pneumatik nepodceňovat a hlídat i hloubku dezénu, která dle vyhlášky nesmí klesnout pod 4mm.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik

Pokud budete přistiženi na letních pneumatikách v období uvedeném výše, nebo za zhoršených klimatických podmínek, hrozí vám pokuta do výše 2.000 Kč. V případě, že byste svojí další jízdou mohli ohrožovat ostatní vozidla a další jízda byla nebezpečná, může vám policie tuto další jízdu zakázat a vaše vozidlo shledat nezpůsobilé provozu.

Stačí mít zimní pneumatiky jen na poháněné nápravě?

Ne, nestačí. Zákon nám řidičům ukládá povinnost používat zimní pneumatiky a nerozlišuje, na které nápravě mají být obuté. To tedy znamená, že povinnost zimních pneumatik je pro celé vozidlo – všechny jeho nápravy.

Celoroční pneumatiky v zimě

A jak je to s celoročními pneumatikami? Mohu dostat pokutu, pokud budu mít za zhoršených klimatických podmínek obuté celoroční pneumatiky a ne zimní? Odpověď je taková, že rozhodující je označené celoroční pneumatiky. Pokud v jejím označení najdete M+S, tak můžete být klidní a na těchto pneumatikách můžete jezdit i v zimě. Většina celoročních pneumatik tuto značku má, ale před nákupem celoročních pneumatik je lepší se o tom přesvědčit.

Povinnost zimních pneumatik pro nákladní vozidla nad 3500 kg

Nákladní vozidla mají také povinnost obouvat zimní pneumatiky a to za stejných podmínek, jako osobní vozidla. Tedy v období 1. listopadu – 31. března, pokud zároveň panují zhoršené klimatické podmínky. Jedinou odlišností je, že u nákladních vozidel stačí mít obuté zimní pneumatiky na poháněné nápravě. Na ostatních nápravách tedy zimní pneumatiky být nemusí.

Povinnost zimních pneumatik pro motorky, přívěsné vozíky, apod.

Vyhláška stanovuje, že povinnost zimních pneumatik se vztahuje na vozidla kategorie M a N. Do těchto dvou kategorií patří pouze motorová vozidla, která mají více než 4 kola. Motocykly, ani přívěsné vozíky do těchto kategorií nespadají, proto pro ně povinnost zimních pneumatik neplatí.

Povinnost zimních pneumatik v sousedních zemích

Povinnost zimních pneumatik na Slovensku

Pravidla pro povinné používání zimních pneumatik je na Slovensku velmi podobné, jako v ČR. S jediným rozdílem, že termín na Slovensku je od 15. listopadu do 31. března. Opět zde platí, že musí panovat zhoršené počasí.

Povinnost zimních pneumatik v Rakousku

Pravidla pro povinné používání zimních pneumatik je v Rakousku velmi podobné, jako v ČR. S jediným rozdílem, že termín v Rakousku je od 1. listopadu do 15. dubna. Opět zde platí, že musí panovat zhoršené počasí.

Povinnost zimních pneumatik v Německu

V Německu není povinnost zimních pneumatik vázána na konkrétní termín. Nicméně pokud je zhoršené počasí – sníh, led, apod., povinnost využívat zimní pneumatiky zde platí.

Povinnost zimních pneumatik v Polsku

Polsko patří v této oblasti k nejbenevolentnějším zemím v Evropě. Povinnost zimních pneumatik je zde pouze doporučená, nikoliv povinná.

 

Vybíráte zimní pneumatiky? Zde je nový Test zimních pneumatik 2022.

 


TOPlist TOPlist
Zavřít

Zadejte rozměr vašich pneu

Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R