Zimní pneu v létě: pro a proti

Správná volba pneumatik pro každé roční období je důležitá pro bezpečnost na silnici. Otázka používání zimních pneumatik v létě je často diskutovaná mezi řidiči. V tomto článku se zaměříme na výhody a nevýhody této praxe a poskytneme všechny relevantní informace, které potřebujete k rozhodnutí.

Výhody jízdy na zimních pneumatikách v létě

 1. Bezpečnost na mokrém povrchu: Zimní pneumatiky mají speciální směs gumy a dezén navržený pro lepší trakci a odvod vody. To znamená, že nabízejí lepší kontrolu a kratší brzdnou dráhu než letní pneumatiky na mokrém povrchu, a to i při vyšších teplotách.
 2. Odolnost proti aquaplaningu: Zimní pneumatiky mají hlubší dezén, který pomáhá odvádět vodu z povrchu pneumatiky. To snižuje riziko aquaplaningu – stavu, kdy pneumatiky ztratí kontakt se silnicí kvůli vodě na vozovce.
 3. Lepší výkon při nižších teplotách: Zimní pneumatiky jsou navrženy pro práci při nízkých teplotách. Mají speciální směs gumy, která zajišťuje optimální přilnavost i při chladném počasí. To znamená, že i v případě, kdy teploty v létě klesnou, zimní pneumatiky budou stále poskytovat adekvátní výkon.

Nevýhody jízdy na zimních pneumatikách v létě

 1. Vyšší opotřebení: Zimní pneumatiky mají měkčí směs gumy, která je vhodná pro nízké teploty. Vysoké letní teploty však mohou vést k rychlejšímu opotřebení. Příliš dlouhá jízda na zimních pneumatikách v létě může zkrátit jejich životnost.
 2. Delší brzdná dráha na suchém povrchu: Zimní pneumatiky mají dezén s více lamelami a většími drážkami, které zajišťují lepší trakci na sněhu a ledu. Na suchém povrchu však může tento dezén vést k delším brzdným drahám a horšímu ovladatelnosti ve srovnání s letními pneumatikami.
 3. Riziko defektu: Vinou vyššího valivého odporu a měkčí gumy se zimní pneumatika v létě více zahřívá. Při vyšších rychlostech
 4. Vyšší hlučnost: zimní pneumatiky jsou obvykle více hlučné. Toto samozřejmě závisí model od modelu, ale v průměru bývají určitě hlučnější, než pneumatiky letní.
 5. Vyšší spotřeba paliva: na zimních pneumatikách bude mít vaše vozidlo jistě vyšší spotřebu. Zimní pneumatiky jsou konstruovány tak, aby měly vyšší valivý odpor a tím pádem i lepší přilnavost. A valivý odpor se ještě zvyšuje s teplotou okolí. Takže spotřeba půjde na zimních pneumatikách v létě určitě nahoru.


Hloubka dezénu zimních pneumatik v létě

Hloubka dezénu je důležitá pro bezpečnost a výkon pneumatik, nejen v zimě, ale i v létě. Obecně se doporučuje minimálně 4 mm, ale pokud byste se chtěli řídit čistě zákony a nehleděli na bezpečnost, z pohledu legislativy stačí, když v létě budou mít vaše pneumatiky vzorek 1,6 mm. A to bez ohledu na to, jestli je to letní, nebo zimní pneumatika. I přesto ale doporučujeme nejezdit až takto na hranu. Pneumatika s hloubkou dezénu pod 3 mm výrazně ztrácí své vlastnosti zejména na vodě. Svoje cesty si těžko naplánujete pouze na dny bez dešťů. A velmi snadno vás může překvapit např. hlubší louže, nebo vyjeté koleje, kde se drží více vody. A tam se můžete i při relativně nízké rychlosti dostat do velmi nebezpečné situace a ztratit přilnavost. Kdo tuto situaci, nazývanou odborně aquaplaning, někdy zažil, jistě potvrdí, že nejde o nic příjemného. Auto nebrzdí, ani nezatáčí a nezbývá než doufat, že máte dostatek prostoru a do ničeho nenarazíte, než se vaše rychlost sníží a kola se zase chytnou.

STK a zimní pneumatiky v létě

Obdobně jako u hloubky dezénu, ani z pohledu STK se nerozlišuje, jestli máte v létě obuté zimní, nebo letní pneumatiky. Jediný důležitý aspekt je hloubka vzorku, která v létě nesmí být menší, než 1,6mm.

Závěr

Jízdu na zimních pneumatikách v létě lze doporučit jen jako krajní řešení a pro řidiče, kteří najezdí opravdu málo kilometrů. Případně popojíždí výhradně na krátkých vzdálenostech, např. po městě. Tam nebude navýšení spotřeby, popř. rychlejší úbytek vzorku tak patrný. Zajímavou alternativou mohou být i celoroční pneumatiky, které udělaly v posledních letech výrazný pokrok.

Tipy na celoroční pneumatiky

 • Michelin CrossClimate 2

  AutoBild 2023

  ACE 2022

  Autoklub ČR 2022

  Michelin CrossClimate 2

  87 %

  126 recenzí


  Více

 • Nokian SeasonProof

  AutoBild 2023

  ACE 2022

  Autoklub ČR 2022

  Nokian SeasonProof

  92 %

  63 recenzí


  Více

 • Goodyear Vector 4Seasons Gen 3

  AutoBild 2023

  ACE 2022

  Autoklub ČR 2022

  Goodyear Vector 4Seasons Gen 3

  80 %

  64 recenzí


  Více

 • Tipy na letní pneumatiky

 • Continental PremiumContact 7

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Continental PremiumContact 7

  89 %

  19 recenzí


  Více

 • Hankook Ventus Prime 4 K135

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Hankook Ventus Prime 4 K135

  89 %

  40 recenzí


  Více

 • Nexen N Fera SU4

  Nexen N Fera SU4

  87 %

  61 recenzí


  Více

 • Tipy na zimní pneumatiky

 • Goodyear UltraGrip Performance+

  ADAC 2023

  ADAC 2022

  AutoBild 2021

  Goodyear UltraGrip Performance+

  91 %

  17 recenzí


  Více

 • Michelin Alpin 5

  Autozeitung 2019

  ADAC 2018

  AutoBild 2018

  Michelin Alpin 5

  87 %

  27 recenzí


  Více

 • Continental WinterContact TS 870

  ADAC 2023

  ADAC 2022

  ADAC 2022

  Continental WinterContact TS 870

  79 %

  16 recenzí


  Více

 •  

   


  TOPlist TOPlist
  Zavřít

  Zadejte rozměr vašich pneu

  Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

  / R