Jak poznat stav pneumatik?

Jsou vaše pneumatiky ještě vhodné k nazutí na vozidlo? Nebo už byste je raději měli vyměnit?

1. Výška vzorku

Měření hloubky dezénu

Podle vyhlášky je u zimních pneumatik minimální povolená hloubka dezénu 4mm. Pozor, tuto hloubku musí mít vaše pneumatiky po celou zimu. Ne jen v okamžiku nazutí na vozidlo. Je potřeba tedy odhadnout dostatečnou rezervu, o kolik se mohou vaše pneumatiky v průběhu zimy sjet. Pokud nemáte k dispozici měřič hloubky dezénu, můžete využít jednoduchou pomůcku s 1 eurovou mincí. Ta je dvoubarevná a vnější okraj má přesně 4mm. Snadno si tedy můžete i v průběhu zimy ověřit, jak na tom váš vzorek je.

2. Stáří pneumatiky

Velmi důležité je, ověřit si stáří pneumatiky, kterou chcete na vozidlo obouvat. Pro tento účel jsme připravili jednoduchou kalkulačku, kam zadáte údaj DOT z vaší pneumatiky. DOT je uvedený na všech pneumatikách a je vyjádřený čtyřmístným číslem. Naše kalkulačka vám číslo převede na datum výroby pneumatiky. Pneumatika, která je 3 roky stará, už má obvykle znatelně horší jízdní vlastnosti, než když byla nová. Byť je vzorek ještě dostatečný. Pneumatiku starou 4 a více let už nedoporučujeme vůbec obouvat.

 

3. Vizuální kontrola pneumatiky

Než pneumatiku naložíte a odvezete do pneuservisu na přezutí, ze všech stran si ji prohlédněte. Co hledat?

 

 • Praskliny - zteřelá guma. Značí, že pneumatika už není v nejlepší kondici a pravděpodobně je dost stará. Kromě horších jízdních vlastností může hrozit i její prasknutí, což je velmi nebezpečné. Rozhodně nedoporučujeme takovou pneumatiku obouvat.
 • Vražené střepy, nebo hřebíky. Pokud jste minulou zimu najeli na hřebík, je klidně možné že jste s ním jezdili, aniž byste si toho všimli. Tlak v pneumatice může ucházet jen velmi pomalu, nebo vůbec. K problému dojde až ve chvíli, kdy hřebík za jízdy z pneumatiky vypadne. A podle zákonů schválnosti vám ujde vzduch z pneumatiky v tu nejméně vhodnou chvíli. Raději tedy občas pneumatiku prohlédněte. Případné poškození můžete nechat opravit v klidu, když budete stejně v pneuservisu kvůli přezouvání.
 • Nesymetricky sjetý vzorek. Pokud je vzorek sjetý z jedné strany více, nebo jsou na pneumatice vydřené plošky, doporučujeme zajet do autoservisu. Je možné, že budete potřebovat opravit, nebo seřídit podvozek. Čím dříve opravu provedete, tím méně budete ničit své vozidlo i pneumatiky.

Vybíráte letní pneumatiky? Zde je nový Test letních pneumatik 2024.

 

 • Continental PremiumContact 7

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Continental PremiumContact 7

  87 %

  20 recenzí


  Více

 • Hankook Ventus Prime 4 K135

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Hankook Ventus Prime 4 K135

  89 %

  42 recenzí


  Více

 • Michelin Pilot Sport 5

  AutoBild 2023

  Michelin Pilot Sport 5

  87 %

  63 recenzí


  Více


 • TOPlist TOPlist
  Zavřít

  Zadejte rozměr vašich pneu

  Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

  / R