DOT na pneumatikách

DOT na pneu je zkratka „The Department of Transportation“, tedy kód amerického ministerstva dopravy, které toto označení pneumatik začalo vyžadovat po všech výrobcích dodávajících pneumatiky do USA. A tím se z něj stal celosvětový standard.

 

DOT kód na pneumatikách

Dekódování DOT kódu na pneumatikách

Kód DOT se skládá z několika prvků – sady písmen a číslic. První dvě písmena označují výrobce pneumatiky, za nimi následuje řada čísel a písmen, které poskytují další informace o specifikacích pneumatiky. Poslední čtyři číslice kódu představují datum výroby.

Zde je rozpis kódu DOT – z čeho se skládá:

 • Identifikátor výrobce: První dvě písmena nebo čísla představují výrobce pneumatiky a kód závodu.
 • Kódy rozměrů a specifikací: Následující čísla a písmena poskytují informace o velikosti, konstrukci a dalších specifikacích pneumatiky.
 • Kód data: Poslední čtyři číslice představují týden a rok výroby. Například na obrázku výše je pneumatika s kódem data „1121“ vyrobena během jedenáctého týdne roku 2021.

Kalkulačka na datum výroby pneu

Vepište 4 číslice z vaší pneumatiky (např. 0212):

Proč na kódu DOT na pneumatikách záleží

Znalost toho, jak číst kód DOT na pneumatikách je nezbytná zejména pro určení stáří vašich pneumatik. Pneumatiky se časem přirozeně zhoršují vlivem faktorů, jako je vystavení slunečnímu záření, teplu a různým podmínkám prostředí. Obecné pravidlo praví, že by se měly pneumatiky měnit po 4 letech. To je možná ale až příliš přísné, výrobci obvykle uvádí životnost pneumatik cca 6 let. Po uplynutí této doby by se ale už měly určitě vyměnit, bez ohledu na zbývající hloubku jejich dezénu.

Zkontrolováním kódu DOT na pneu můžete tedy ověřit stáří vaší pneumatiky a podle toho se rozhodnout, kdy je vyměníte za nové.

Kód DOT na pneumatikách vám navíc může pomoci identifikovat šarži a sérii pneumatiky, pokud by náhodou došlo ke nějakému bezpečnostnímu problému a výrobce stahoval pneumatiky z trhu. Registrací pneumatik u výrobce nebo kontrolou informací o stažení na jejich webových stránkách můžete být informováni o všech potenciálních bezpečnostních problémech souvisejících s vaším konkrétním modelem pneumatiky.

 

Vybíráte letní pneumatiky? Zde je nový Test letních pneumatik 2024.

 

 • Continental PremiumContact 7

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Continental PremiumContact 7

  87 %

  20 recenzí


  Více

 • Hankook Ventus Prime 4 K135

  ADAC 2024

  AutoBild 2024

  Autoklub ČR 2023

  Hankook Ventus Prime 4 K135

  89 %

  42 recenzí


  Více

 • Michelin Pilot Sport 5

  AutoBild 2023

  Michelin Pilot Sport 5

  87 %

  63 recenzí


  Více


 • TOPlist TOPlist
  Zavřít

  Zadejte rozměr vašich pneu

  Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

  / R