3PMSF – co znamená tato zkratka?

Zkratku 3pmsf můžete vidět v popiscích u zimních pneumatik. Častěji budete znát grafickou ikonku této zkratky: pohoří se sněhovými vločkami.

3pmsf - zkratka označení zimních pneumatik

Význam zkratky 3pmsf vychází z anglického výrazu: Three Peak Mountain Snow Flake. Tedy přesně to, co je vyobrazeno na ikonce. Tři vrcholky hor a sněhová vločka.

Jde o symbol, který potvrzuje dobré vlastnosti pneumatiky na sněhu a v nejtěžších zimních podmínkách. Definici, co je to zimní pneumatika, určuje evropská směrnice ECE 117.02. Odlišností od letní pneumatiky, které musí zimní pneumatika splňovat, aby získala toto označení, je celá řada. Jde zejména o:

  • Odlišná směs zimní pneumatiky: Namísto sazí používaných v letních pneumatikách, se v zimní směsi používá silika, což je směs s vyšším obsahem oxidu křemičitého. Silika narozdíl od sazí zabezpečí elasticitu i při výrazně nižších teplotách. Ke tvrdnutí směsi dochází až při teplotách -30 °C.
  • Odlišný vzorek běhounu: dezén u zimních pneumatik obsahuje nejen velké drážky pro odvod vody, ale i drobné, vlnkované drážky. Ty mají dobré vlastnosti jak na souvislé vodní vrstvě na vozovce, tak potom zejména na sněhu, nebo ledu. Díky tomu na kluzkém povrchu lépe akcelerují a také brzdí.

Používání symbolu 3pmsf je evropskými úřady kontrolováno, aby se mohl běžný spotřebitel spolehnout na určitou úroveň vlastnosti dané pneumatiky.

Vybíráte zimní pneumatiky? Zde je nový Test zimních pneumatik 2022.


TOPlist TOPlist
Zavřít

Zadejte rozměr vašich pneu

Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R