Nižší rychlostní index u zimních pneumatik8. 10. 2018 | Dalibor Čmiel

Dobrý den, potřebuji koupit zimní pneu 195/65 R15. V Technickém průkazu je uvedeno je tento rozměr přípustný s ozančnením rychlostního indexu "H". Je možno koupit stejnou pneumatiku, ale s rychlostním indexem "T" ? Děkuji za odpověď

Odpoveď

Mirek Z.

Dobrý den, ano, u zimních pneumatik je možné koupit o jednu třídu nižší rychlostní index. Namísto H (210 km/h) tedy můžete koupit T (190 km/h). V zákoně je uvedeno, že v tomto případě musí být na přístrojové desce, v zorném poli, vylepena nálepka obsahující číselný údaj v km/h, odpovídající rychlostnímu indexu. Smyslem je, abyste měl neustále na očích, že tuto rychlost nesmíte překročit. Alternativou u novějších aut může být nastavení palubního počítače. Některá auta tuto možnost mají, že se v palubním počítači nastaví tato maximální rychlost a auto vás na displeji samo upozorňuje. V praxi jsem se však nesetkal s tím, že by nálepku, nebo nastavení počítače policie opravdu kontrolovala a já osobně mám na zimu vždy pneumatiky s nižším rychlostním indexem.Zeptejte se nás:

Pokud chcete poradit s výběrem pneumatik, uveďte prosím, jaké máte auto, případně jaký rozměr pneumatik. Můžete uvést i to, jaké máte preference. Jestli vám jde zejména o jízdní vlastnosti, nízkou spotřebu, nízkou cenu, apod.
Váš e-mail nezveřejníme. Pošleme vám na něj odpověď.

TOPlist TOPlist
Zavřít

Zadejte rozměr vašich pneu

Nejčastější: 205 55 R16, 195 65 R15, 195 60 R15, 225 45 R17

/ R